Skip to content

28 Savannah DrBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block92.86
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,892
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
23%
Improvement Value:$250,200
77%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,657+2.3%
2024$9,443+3.8%
2023$9,096+0.5%
2022$9,054+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 17276, Page 1607Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 16999, Page 357Recorded1/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$1,023,000
DeedBook 16949, Page 477

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14339, Page 1556

Property Sale

Sale
$28,755
DeedBook 4519, Page 892