Skip to content

70 Nautilus DrBarnegat, NJ 08005

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2005

Property Information

Block92.86
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$40,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,209+2.3%
2024$1,182+3.8%
2023$1,138+0.5%
2022$1,133+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 11726, Page 1900

Property Sale

Sale
$12,310
DeedBook 4759, Page 846

Property Sale

Sale
$12,310
DeedBook 4399, Page 360