Skip to content

61 Nautilus DrBarnegat, NJ 08005

Built 2015

Last Sale Price
$336,500
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block92.87
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,204
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
24%
Improvement Value:$231,500
76%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+2.3%
2024$8,893+3.8%
2023$8,566+0.5%
2022$8,527+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$336,500

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 17473, Page 842Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$317,990

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 16191, Page 634Recorded9/17/2015

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

DeedBook 16052, Page 698Recorded4/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3695, Page 107