Skip to content

50 Nautilus DrBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block92.88
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,044
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,600
54%
Improvement Value:$64,800
46%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,150+2.3%
2024$4,058+3.8%
2023$3,909+0.5%
2022$3,891+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,044DeedBook 20097, Page 1149Recorded8/11/2025

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4556, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1977