Skip to content

2 Avast AveBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block92.90
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,015
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,700
27%
Improvement Value:$200,700
73%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,169+2.3%
2024$7,988+3.8%
2023$7,694+0.5%
2022$7,659+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 14021, Page 1338

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 12574, Page 1747

Property Sale

Sale
$5,450
DeedBook 3468, Page 687