Skip to content

11 Dogwood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Aug 13, 2004

Property Information

Block93.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
38%
Improvement Value:$84,300
62%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,049+9.2%
2024$3,709+4.1%
2023$3,563+0.5%
2022$3,546+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 12235, Page 1669

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 11620, Page 546

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5413, Page 985

Property Sale

Sale
$129,990
DeedBook 4658, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1988