Skip to content

23 Dogwood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block93.01
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,172
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
40%
Improvement Value:$79,400
60%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,912+2.3%
2024$3,825+5.7%
2023$3,617+0.5%
2022$3,600+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft1,172DeedBook 19137, Page 100Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5711, Page 547

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 4664, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1988