Skip to content

33 Dogwood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block93.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,360
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
39%
Improvement Value:$80,700
61%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,703+2.4%
2024$3,616+4.1%
2023$3,474+2.0%
2022$3,406+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 16958, Page 86Recorded12/5/2017

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4918, Page 743

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 4653, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1988