Skip to content

7 Ivy CtBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$139,500
Last Sale Date
May 16, 2017

Property Information

Block93.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SG/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,048
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
43%
Improvement Value:$70,100
57%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,394+2.4%
2024$3,313+4.1%
2023$3,182+0.5%
2022$3,166+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$139,500

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 16742, Page 1689Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 16212, Page 266Recorded10/13/2015

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 12851, Page 766

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5122, Page 529

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4793, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1989