Skip to content

1 Poplar CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block93.01
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF1AG/135
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
40%
Improvement Value:$78,900
60%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,906+2.3%
2024$3,819+3.8%
2023$3,679+0.5%
2022$3,662+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,360DeedBook 20202, Page 1051Recorded11/19/2025

Property Sale

Sale
$87,400
DeedBook 4677, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1988