Skip to content

3 Poplar CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block93.01
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,286
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
41%
Improvement Value:$74,500
59%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,525+2.4%
2024$3,441+4.1%
2023$3,305+0.5%
2022$3,289+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 15572, Page 582Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 4669, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1988