Skip to content

11 Hemlock DrBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block93.01
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF1AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
40%
Improvement Value:$78,200
60%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,870+2.3%
2024$3,784+3.8%
2023$3,645+0.5%
2022$3,628+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,420DeedBook 19397, Page 884Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5564, Page 518

Property Sale

Sale
$113,400
DeedBook 4669, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1988