Skip to content

4 Snow Bell CtBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 11, 2024

Property Information

Block93.01
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,412
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
39%
Improvement Value:$82,400
61%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,781+2.4%
2024$3,691+4.1%
2023$3,547+0.5%
2022$3,529+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 14930, Page 988

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 11394, Page 1826

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 10827, Page 1197

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 4673, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1987