Skip to content

16 Ivy CtBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block93.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,408
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
38%
Improvement Value:$84,400
62%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,064+9.1%
2024$3,724+4.1%
2023$3,577+0.5%
2022$3,560+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,408DeedBook 19621, Page 1691Recorded3/5/2024

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10431, Page 1802

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5235, Page 73

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4795, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1987