Skip to content

20 Dogwood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Oct 25, 2002

Property Information

Block93.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,046
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
45%
Improvement Value:$63,900
55%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,459+2.3%
2024$3,383+3.8%
2023$3,258+0.5%
2022$3,243+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 11122, Page 129

Property Sale

Sale
$78,400
DeedBook 4644, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1987