Skip to content

12 Dogwood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block93.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
39%
Improvement Value:$82,300
61%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,989+2.3%
2024$3,901+11.2%
2023$3,507+0.5%
2022$3,490+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,420DeedBook 18584, Page 1068Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$146,950
DeedBook 14587, Page 1536

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4928, Page 316

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 4648, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1988