Skip to content

16 Dogwood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block93.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,700
39%
Improvement Value:$82,200
61%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,736+2.4%
2024$3,648+4.1%
2023$3,505+0.5%
2022$3,487+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,420DeedBook 19953, Page 366Recorded3/14/2025

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5543, Page 60

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4781, Page 199

Property Sale

Sale
$94,450
DeedBook 4641, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1988