Skip to content

12 Bell Wood CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block93.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15.5
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,784
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
32%
Improvement Value:$112,200
68%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+3.5%
2024$4,736+3.8%
2023$4,562+0.5%
2022$4,541+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 17466, Page 498Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 10112, Page 871

Property Sale

Sale
$103,900
DeedBook 4672, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1988