Skip to content

4 Bell Wood CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2026

Property Information

Block93.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,700
38%
Improvement Value:$84,300
62%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,049+2.3%
2024$3,959+3.8%
2023$3,813+0.5%
2022$3,796+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,360DeedBook 18356, Page 380Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5311, Page 888

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4674, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1988