Skip to content

69 Pine Oak BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block93.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
39%
Improvement Value:$81,900
61%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,977+2.3%
2024$3,889+3.8%
2023$3,746+7.7%
2022$3,479+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
Sq Ft1,360DeedBook 17856, Page 393Recorded4/15/2020

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 4676, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1988