Skip to content

7 Dovetree CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block93.03
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,408
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
38%
Improvement Value:$84,500
62%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,058+2.3%
2024$3,968+3.8%
2023$3,822+0.5%
2022$3,804+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 17309, Page 728Recorded11/23/2018

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5103, Page 513

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook 4683, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1988