Skip to content

8 Citrus CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block93.03
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15.5
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,024
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
30%
Improvement Value:$124,300
70%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,257+2.3%
2024$5,141+3.8%
2023$4,952+0.5%
2022$4,929+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$259,900

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 18075, Page 1Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 16187, Page 1377Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook 4687, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1988