Skip to content

105 Pine Oak BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block93.03
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,556
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
37%
Improvement Value:$88,000
63%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,159+2.3%
2024$4,067+3.8%
2023$3,917+0.5%
2022$3,899+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,556DeedBook 18358, Page 1424Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 12050, Page 1064

Property Sale

Sale
$95,900
DeedBook 4686, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1988