Skip to content

4 Tamarack CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$313,500
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block93.03
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF1AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,636
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
37%
Improvement Value:$91,600
63%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,079+2.4%
2024$3,983-2.3%
2023$4,077+0.5%
2022$4,058+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$313,500
Sq Ft1,636DeedBook 19557, Page 1637Recorded12/11/2023

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10174, Page 98

Property Sale

Sale
$104,400
DeedBook 4701, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1988