Skip to content

3 Willow DrBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block93.03
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,552
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
36%
Improvement Value:$91,700
64%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,290+2.3%
2024$4,195+10.7%
2023$3,791+0.5%
2022$3,772+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,552DeedBook 19250, Page 239Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 15014, Page 76

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4984, Page 983

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 4735, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1989