Skip to content

11 Willow DrBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$273,500
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block93.03
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15.5
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,784
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
30%
Improvement Value:$121,600
70%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,171+2.3%
2024$5,056+3.8%
2023$4,871+0.5%
2022$4,848+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,500
Sq Ft1,784DeedBook 18533, Page 803Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 15491, Page 1549

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 14638, Page 64

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 12570, Page 708

Property Sale

Sale
$123,400
DeedBook 4710, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1988