Skip to content

17 Willow DrBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 9, 2023

Property Information

Block93.03
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,420
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
39%
Improvement Value:$82,200
61%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,998+9.3%
2024$3,659+4.1%
2023$3,516+0.5%
2022$3,498+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,420DeedBook 19574, Page 1641Recorded1/3/2024

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 15893, Page 1877Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$113,400
DeedBook 4718, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1988