Skip to content

13 Bell Wood CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block93.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15.5
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,810
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
31%
Improvement Value:$114,100
69%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,957+3.5%
2024$4,792+3.8%
2023$4,615+0.5%
2022$4,594+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$308,000
Sq Ft1,810DeedBook 19267, Page 787Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,810DeedBook 17621, Page 546Recorded9/26/2019

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 5344, Page 423

Property Sale

Sale
$101,900
DeedBook 4671, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1988