Skip to content

6 Carriage WayBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$461,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block93.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,388
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
22%
Improvement Value:$328,900
78%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,599+3.4%
2024$12,185+3.8%
2023$11,738+0.5%
2022$11,683+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$461,000
Sq Ft3,388DeedBook 18522, Page 966Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$462,400
DeedBook 14719, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$3,050,000
DeedBook 13712, Page 1457