Skip to content

41 Carriage WayBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block93.11
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,364
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
22%
Improvement Value:$338,000
78%
Total Assessment$432,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,870+2.3%
2024$12,584+3.8%
2023$12,122+0.5%
2022$12,065+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,364DeedBook 15760, Page 65Recorded3/11/2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 15369, Page 859

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 14721, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$3,050,000
DeedBook 13712, Page 1457