Skip to content

5 Chatham StreetBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block93.20
Lot99
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,686
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
37%
Improvement Value:$158,900
63%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,261+2.3%
2024$7,094+4.0%
2023$6,824+0.5%
2022$6,792+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 16544, Page 556Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$341,180
DeedBook 14020, Page 1960

Property Built

Built

Year Built: 2008