Skip to content

9 Fenwick LaBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block93.22
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,527
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
27%
Improvement Value:$253,900
73%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,357+2.3%
2024$10,127+3.8%
2023$9,755+0.5%
2022$9,710+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900
Sq Ft2,527DeedBook 18991, Page 124Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,527DeedBook 15854, Page 467Recorded7/22/2014

Property Sale

Sale
$282,095
DeedBook 11529, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 2003