Skip to content

5 Isleboro CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2012

Property Information

Block93.22
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,065
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
30%
Improvement Value:$219,700
70%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+2.3%
2024$8,888+3.9%
2023$8,552+0.5%
2022$8,511+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$286,730
DeedBook 12274, Page 1099

Property Built

Built

Year Built: 2004