Skip to content

133 Mission WayBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 8, 2008

Property Information

Block93.26
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,218
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
32%
Improvement Value:$200,900
68%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797+2.3%
2024$8,602+3.8%
2023$8,286+0.5%
2022$8,247+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$386,275
DeedBook 13341, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 2006