Skip to content

10 Pensacola PlaceBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block93.28
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,897
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,800
35%
Improvement Value:$175,100
65%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+2.3%
2024$7,828+3.8%
2023$7,540+0.5%
2022$7,505+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,000
Sq Ft1,897DeedBook 19731, Page 1863Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$377,730
DeedBook 13652, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 2007