Skip to content

15 Bear Island DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 15, 2014

Property Information

Block93.29
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1AF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,752
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
36%
Improvement Value:$170,800
64%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,639+2.3%
2024$7,464+3.9%
2023$7,181+0.5%
2022$7,146+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 15811, Page 1383Recorded5/23/2014

Property Sale

Sale
$325,610
DeedBook 14162, Page 1927

Property Built

Built

Year Built: 2008