Skip to content

20 Norwalk LaBarnegat, NJ 08005

Built 2014

Last Sale Price
$368,685
Last Sale Date
Oct 16, 2014

Property Information

Block93.30
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,712
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
36%
Improvement Value:$166,900
64%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,755+2.3%
2024$7,583+3.8%
2023$7,304+0.5%
2022$7,271+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$368,685

From:

To:

DeedBook 15920, Page 1337Recorded10/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014