Skip to content

26 Rockland StBarnegat, NJ 08005

Built 2016

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block93.30
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,292
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
25%
Improvement Value:$276,500
75%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,006+2.3%
2024$10,762+6.4%
2023$10,116+0.5%
2022$10,068+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft3,292DeedBook 19408, Page 1058Recorded6/19/2023

Property Sale

Sale
$445,065

From:

To:

Sq Ft3,292DeedBook 16407, Page 1719Recorded6/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016