Skip to content

8 Copper CtBarnegat, NJ 08005

Built 2011

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block93.31
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,483
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
30%
Improvement Value:$215,500
70%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,220+2.3%
2024$9,015+4.2%
2023$8,656+0.5%
2022$8,616+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$471,000
Sq Ft2,483DeedBook 18589, Page 516Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$468,845
DeedBook 15016, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 2011