Skip to content

121 Heritage Point BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2015

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block93.31
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF/AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,445
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
30%
Improvement Value:$218,100
70%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023+2.3%
2024$8,818+3.9%
2023$8,484+0.5%
2022$8,444+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,445DeedBook 17064, Page 929Recorded3/27/2018

Property Sale

Sale
$398,030

From:

To:

DeedBook 16022, Page 1539Recorded3/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015