Skip to content

114 Heritage Point BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2013

Last Sale Price
$367,765
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block93.32
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,060
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
32%
Improvement Value:$198,600
68%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,705+2.3%
2024$8,512+3.8%
2023$8,199+0.5%
2022$8,161+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$367,765
DeedBook 15491, Page 1614

Property Built

Built

Year Built: 2013