Skip to content

75 Rockland StBarnegat, NJ 08005

Built 2014

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block93.32
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,167
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
26%
Improvement Value:$269,800
74%
Total Assessment$362,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+2.3%
2024$10,561+3.8%
2023$10,173+10.4%
2022$9,213+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 17964, Page 874Recorded7/14/2020

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 17254, Page 67Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$486,495

From:

To:

DeedBook 15977, Page 503Recorded1/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014