Skip to content

71 Rockland StBarnegat, NJ 08005

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block93.32
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,595
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
29%
Improvement Value:$232,400
71%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711+2.3%
2024$9,496+3.8%
2023$9,147+0.5%
2022$9,104+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$452,295

From:

To:

DeedBook 16140, Page 654Recorded7/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015