Skip to content

51 Rockland StBarnegat, NJ 08005

Built 2017

Last Sale Price
$351,895
Last Sale Date
Apr 26, 2017

Property Information

Block93.32
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,164
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
32%
Improvement Value:$200,100
68%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,743+2.3%
2024$8,550+3.8%
2023$8,235+0.5%
2022$8,197+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$351,895

From:

To:

DeedBook 16723, Page 1342Recorded4/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017