Skip to content

37 Rockland StBarnegat, NJ 08005

Built 2016

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block93.32
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,624
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
38%
Improvement Value:$156,100
62%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,440+2.3%
2024$7,275+3.8%
2023$7,007+0.5%
2022$6,975+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
Sq Ft1,624DeedBook 17686, Page 322Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$285,040

From:

To:

DeedBook 16466, Page 1000Recorded8/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016