Skip to content

102 Heritage Point BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2013

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block93.32
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,631
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
29%
Improvement Value:$231,700
71%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,672+2.3%
2024$9,458+3.8%
2023$9,110+0.5%
2022$9,068+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,631DeedBook 19618, Page 1039Recorded2/29/2024

Property Sale

Sale
$404,520
DeedBook 15487, Page 1134

Property Built

Built

Year Built: 2013