Skip to content

46 Rockland StBarnegat, NJ 08005

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block93.33
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,686
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,800
28%
Improvement Value:$239,300
72%
Total Assessment$333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,916+2.3%
2024$9,697+3.8%
2023$9,340+1.4%
2022$9,208+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,686DeedBook 20109, Page 1347Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,686DeedBook 18002, Page 1891Recorded8/11/2020

Property Sale

Sale
$391,975

From:

To:

DeedBook 16527, Page 199Recorded9/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016