Skip to content

12 Chapel Hill CtBarnegat, NJ 08005

Built 2015

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block93.33
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,678
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
29%
Improvement Value:$238,000
71%
Total Assessment$333,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+2.3%
2024$9,694+3.8%
2023$9,337+0.5%
2022$9,294+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,678DeedBook 18064, Page 1982Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$441,790

From:

To:

DeedBook 16072, Page 531Recorded5/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015