Skip to content

8 Sequoia CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block94.01
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF1AG/105
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,034
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
45%
Improvement Value:$63,400
55%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,930+2.7%
2024$2,853-11.7%
2023$3,230+0.5%
2022$3,215+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
Sq Ft1,034DeedBook 18832, Page 566Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 12011, Page 1281

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 4711, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1988