Skip to content

12 Sequoia CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block94.01
Lot106
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
39%
Improvement Value:$80,700
61%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,945+2.3%
2024$3,857+3.8%
2023$3,715+0.5%
2022$3,698+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 16806, Page 1299Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 4713, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1988